Zgłaszanie błędu

Pomóż nam w ulepszaniu funkcji portalu.

Uzupełnij poniższy formularz, abyśmy mogli szybciej poprawić błędy.

Zgłoś błąd

Miasto: Suwałki

03.07.2019

Nr: 3111

Gala Moniuszkowska DonMoniuszkoProject!

0

UCZESTNICY

0

KOMENTARZE

Organizator Suwalski Ośrodek Kultury

Kiedy 25.08.2019

Godzina 18:00

Wstęp/bilet 30 PLN

Gdzie Jana Pawła II /5

Rozpoczęcie imprezy za:

Gala Moniuszkowska DonMoniuszkoProject!

Koncert jest częścią wydarzeń edukacyjno-artystycznych VII Międzynarodowego Festiwalu ARS MUSICA 2019 organizowaną w jubileuszowym Roku Moniuszkowskim ogłoszonym przez parlament Rzeczpospolitej Polskiej w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – wielkiego kompozytora i ojca polskiej opery narodowej. 


Niedziela, 25.08.2019, godz. 18.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

 

Bilety 30/20 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK


Tematem przewodnim Gali jest twórczość wokalno-instrumentalna Stanisława Moniuszki (I część) oraz adaptacja sceniczna opery komicznej  Stanisław Moniuszko/Aleksander Fredro “Nowy Don Kichot czyli sto szaleństw” z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej pod dyrekcją Kazimierza Dąbrowskiego (II część). Podjęte przez Marlenę Borowską prace nad pełnym odzyskaniem materiałów nutowych z Działu Mikrofilmów Biblioteki Narodowej w Warszawie, których opracowania podjął się Sebastian Wojsław, trwały w latach 2009-2010.

Pierwsze inscenizowane wykonania koncertowe na nowo odzyskanego dzieła odbyły się w Suwałkach, podczas kursów wokalnych prowadzonych przez prof. Jadwigę Rappé (2010) i prof. Bogdana Makala (2011) oraz kursów orkiestrowych prowadzonych przez prof. Sławka Adama Wróblewskiego (2010) oraz dyrygentów Kazimierza Dąbrowskiego  i Tomasza Radziwonowicza  (2011). W inscenizowanej przez Joannę Łupinowicz adaptacji tego dzieła, wystawionej w Patio Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach w 2011 r. udział wzięli m.in. Martyna Cymerman, Joanna Zawartko, Justyna Ołów, Przemysław Borys, Paweł Kołodziej, Łukasz Klimczyk, Natalia Ołów, Tomasz Grygo i inni.

Wykonawcy wydarzenia:

I część Gali, występy solowe ze specjalnym udziałem zaproszonych artystów solistów:

Anny Jeruć-Kopeć – sopran (Londyn/Wielka Brytania, Polska)
Justyny Ołów – mezzosopran (Polska, Hannover/Niemcy)
Cezarego Gójskiego – skrzypce, koncertmistrz (Polska)
Mariny Biełaszuk – fortepian (Rosja)
II część, Stanisław Moniuszko/Aleksander Fredro “Nowy Don Kichot czyli sto szaleństw”, adaptacja sceniczna opery komediowej ze specjalnym udziałem ww. oraz:

uczestników czynnych XIV Kursu Wokalnego-Warsztatów Operowych prowadzonych przez prof. Bogdana Makala (opieka wokalna Marlena Borowska)
uczestników czynnych I Międzynarodowego Kursu Orkiestrowego Orkiestry Festiwalowej pod dyrekcją Kazimierza Dąbrowskiego
Kazimierz Dąbrowski – dyrygent
Marek Cichucki – reżyseria
Bogdan Makal, Marlena Borowska – przygotowanie wokalistów
Kinga Kobiela (ZPiT Suwalszczyzna) – choreografia
Mariusz Krzywicki – scenografia, kostiumy

Prowadzenie koncertu: Marlena Borowska i Tomasz Baranowski

Koncert Gala Moniuszkowska DonMoniuszkoProject! jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Zarządu Województwa Podlaskiego z siedzibą w Białymstoku oraz Urzędu Miejskiego w Suwałkach.


Tegoroczna, moniuszkowska edycja VII Międzynarodowego Festiwalu  ARS MUSICA została zaplanowana ze względu na uczczenie 200. rocznicy urodzin naszego kompozytora narodowego w Roku Moniuszkowskim 2019. Tematem przewodnim VII Międzynarodowego Festiwalu ARS MUSICA jest twórczość wokalno-instrumentalna S. Moniuszki oraz adaptacja sceniczna opery komicznej – krotochwili Stanisława Moniuszki/Aleksandra Fredry “Nowy Don Kichot czyli sto szaleństw”. Adaptacja sceniczna opery jest planowana z udziałem par tanecznych Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna oraz  choreografem Kingą Kobielą, z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej pod dyrekcją Kazimierza Dąbrowskiego i koncertmistrzem Cezarym Gójskim. Wszystkie koncerty festiwalowe będą zawierać utwory skomponowane przez Stanisława Moniuszkę. Natomiast artystyczne formy edukacyjne tj. specjalistyczne kursy i seminaria, odbywają się w związku ze stale zwiększającym się zainteresowaniem młodych adeptów wokalistyki i instrumentalistyki, a także potrzebą rozwoju umiejętności pod kierunkiem wybitnej osobowości artystycznej, śpiewaka i pedagoga wokalistyki, prof. Bogdana Makala (AM we Wrocławiu). W kursie wokalnym-warsztatach operowych i muzycznych seminariach tematycznych, wezmą udział zaawansowani uczniowie średnich szkół muzycznych, studenci i absolwenci wyższych uczelni muzycznych, uczniowie prywatni oraz pedagodzy wokalistyki. Imprezy edukacyjne mają ścisłe powiązanie z wydarzeniami artystycznymi festiwalu, tak więc zarówno młodzi adepci sztuki muzycznej, jak i publiczność zaproszona na koncerty, są odbiorcami tej muzycznej oferty artystycznej i uczestnictwa w propozycjach muzycznej kultury wysokiej. Pomysłodawczynią, dyrektorem artystycznym, organizacyjnym i programowym wszystkich edycji Międzynarodowych Festiwali Ars Musica jest Marlena Borowska.


soksuwalki.eu/gala-moniuszkowska-donmoniuszkoproject
Nikt nie wziął udziału w tym wydarzeniu.

Komentarze (0)

Aby móc dodawać komentarze musisz zalogować się do portalu. zaloguj się , jeśli nie posiadasz konta: załóż konto.

Proszę podać powód zgłoszenia

Najnowsze galerie
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Cinema Lumiere
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł  1.    21.09 Sobota

   Godziny seansów
  2.    22.09 Niedziela

   Godziny seansów
  3.    23.09 Poniedziałek

   Godziny seansów

  Zwiń moduł

  Newsletter
  • Ustawienia

  • Przenieś

  • Usuń moduł

  Dołącz do grona osób, które chcą wiedzieć, co nowego dzieje się w naszym mieście:-)

  Wystarczy, że wpiszesz swojego e-maila poniżej:

  Zwiń moduł

  Informacja!

  Szanowny Czytelniku!

  Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały informacyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności lub poprzez kontakt z nami.

  Przez dalsze korzystanie z serwisu, bez zmiany ustawień w naszej polityce prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych wyłącznie dla portalu zolecka.pl. Nie powierzamy Twoich danych innym firmom. Dla Ciebie oznacza to przede wszystkim, że reklamy widoczne na naszych serwisach będą dostosowane do Twoich zainteresowań, a nie np. losowe lub widoczne dla wszystkich. Zainteresowania te poznamy m.in. w oparciu o analizę śladów, które pozostawiasz w trakcie ruchu po stronach internetowych automatycznie w ramach tzw. plików Cookies. Pamiętaj jednak, że powyższą zgodę możesz zawsze cofnąć. Możesz również zawsze zmienić ustawienia cookies, tak aby nie zapisywały Twoich śladów (więcej informacji w polityce prywatności).

  POLITYKA PRYWATNOŚCI