Zgłaszanie błędu

Pomóż nam w ulepszaniu funkcji portalu.

Uzupełnij poniższy formularz, abyśmy mogli szybciej poprawić błędy.

Zgłoś błąd
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Bijące punkty na oleckiej „Mapie serca". Defibrylatory do ratowania życia już zamontowane

Bijące punkty na oleckiej „Mapie serca". Defibrylatory do...
Najpierw olecczanie zdecydowali w głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim, że to dobry pomysł, a teraz doczekali się realizacji projektu ,,Mapa serca". W jego ramach w centrum Olecka zamontowano trzy ogólnodostępne, całodobowe, automatyczne, proste w obsłudze i co najważniejsze, mogące pomóc w ratowaniu życia defibrylatory. 

Wyraźnie oznaczone zielone skrzynki zostały zamontowane na na budynku Urzędu Miejskiego przy Pl. Wolności 3, na budynku Regionalnego Ośrodka Kultury (przy Informacji Turystycznej) oraz na budynku przy Placu Wolności 2, gdzie swoją siedzibę ma m.in. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Defibrylatory będą gotowe do użycia od piątku, 19 kwietnia.

Przypomnijmy, że projekt „Mapa serca" w głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim zdobył aż 810 głosów. Wnioskodawca Tomasz Dziokan tak mówił o pomyśle: Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego naszych mieszkańców. Szybki dostęp do defibrylacji w czasie do 5 minut zwiększa szanse przeżycia w przypadku zatrzymania krążenia nawet o 70%. Te intuicyjne urządzenia wspierają działania osoby udzielającej pomocy prowadząc ją komunikatami głosowymi przez proces resuscytacji do czasu przybycia ZRM.

Rzeczywiście obsługa defibrylatora jest bardzo prosta i do ratowania życia przy pomocy tego urządzenia może przystąpić każdy. Defibrylator komendami głosowymi poprowadzi ratującego krok po kroku do odpowiedniego udzielenia pomocy.
W ramach Budżetu Obywatelskiego przeprowadzone zostaną 3. bezpłatne, otwarte szkolenia dla mieszkańców z zakresu obsługi defibrylatorów.
Pierwsze szkolenie zaplanowano na 11 maja, czyli podczas odbywającego się I Oleckiego Dnia Zdrowia.

W powiecie oleckim zakupiono także dwa kolejne defibrylatory. Jeszcze w tym roku zostaną one zamontowane w Dunajku oraz Lenartach. Ponadto w ramach Inicjatywy Lokalnej kupiono defibrylatory szkoleniowe i manekiny, a dodatkowo obędą się kolejne bezpłatne szkolenia z zakresu obsługi defibrylatorów.

Szacunkowy roczny koszt utrzymania defibrylatorów AED to ok. 300 zł.
Wnioskodawcą projektu „Mapa Serca” jest Tomasz Dziokan przy współpracy z Izabelą Gorlo.

dobry artykuł (4) słaby artykuł (0)

Wyślij do znajomego
E-mail:
Opis:
ANULUJ
WYŚLIJ

Komentarze (0)

Skomentuj

Nick: *
E-mail: *
Treść: *
* Pola obowiązkowe

Proszę podać powód zgłoszenia

Najnowsze galerie
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Cinema Lumiere
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł  1.    21.08 Środa

   Godziny seansów
  2.    22.08 Czwartek

   Godziny seansów
  3.    23.08 Piątek

   Godziny seansów

  Zwiń moduł

  Newsletter
  • Ustawienia

  • Przenieś

  • Usuń moduł

  Dołącz do grona osób, które chcą wiedzieć, co nowego dzieje się w naszym mieście:-)

  Wystarczy, że wpiszesz swojego e-maila poniżej:

  Zwiń moduł

  Informacja!

  Szanowny Czytelniku!

  Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały informacyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności lub poprzez kontakt z nami.

  Przez dalsze korzystanie z serwisu, bez zmiany ustawień w naszej polityce prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych wyłącznie dla portalu zolecka.pl. Nie powierzamy Twoich danych innym firmom. Dla Ciebie oznacza to przede wszystkim, że reklamy widoczne na naszych serwisach będą dostosowane do Twoich zainteresowań, a nie np. losowe lub widoczne dla wszystkich. Zainteresowania te poznamy m.in. w oparciu o analizę śladów, które pozostawiasz w trakcie ruchu po stronach internetowych automatycznie w ramach tzw. plików Cookies. Pamiętaj jednak, że powyższą zgodę możesz zawsze cofnąć. Możesz również zawsze zmienić ustawienia cookies, tak aby nie zapisywały Twoich śladów (więcej informacji w polityce prywatności).

  POLITYKA PRYWATNOŚCI