Zgłaszanie błędu

Pomóż nam w ulepszaniu funkcji portalu.

Uzupełnij poniższy formularz, abyśmy mogli szybciej poprawić błędy.

Zgłoś błąd
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Chcą wyciąć 300-letnie dęby w Cichym!

Chcą wyciąć 300-letnie dęby w Cichym!
Fot. Aleja dębów w Cichym latem./Źr. Zbiory Stowarzyszenia Szeskie Wzgórza

Zabytkowe dęby w pobliżu Puszczy Boreckiej ponacinano siekierą oraz oznaczono farbą te z nich, które mają trafić pod topór. Tylko dzięki temu mieszkańcy dowiedzieli się o planowanej wycince tych pięknych, starych drzew. Trzy lokalne stowarzyszenia, gromadzące ludzi z całego regionu, walczą obecnie o zachowanie dębów, na które zapadł już wyrok.

W alei dębów prowadzącej na cmentarz w Cichym znajdziemy dokładnie 74 zabytkowe drzewa. Zabytkowe, bo zostały wpisane do rejestru zabytków gminy Świętajno. Na wycinkę skazanych jest aż jedenaście 200-300-letnich dębów! Jak się dowiadujemy, prawdopodobnie zabytkowe dęby nigdy nie były konserwowane i zabezpieczane, aby mogły spokojnie przetrwać dla kolejnych pokoleń. Nie było propozycji konserwacji, zabezpieczenia drzew, tylko wyrok - wycinka!

Nie tylko 300-letnie drzewa są tu cenne...
Na dębach przeznaczonych do wycinki rośnie Odnożyca Jesionowa, czyli porosty będące pod ochroną. Dodatkowo w zabytkowych drzewach mieszka Pachnica Dębowa ⎼ gatunek owadów obecny w drzewach lasów pierwotnych, ściśle chroniony i wpisany do Czerwonej Księgi jako gatunek „wysokiego ryzyka narażony na wyginięcie”.

>>ZOBACZ FILM Stowarzyszenia Szeskie Wzgórza>>

PZD otrzymał decyzję na wycinkę drzew, do której nie doszło na skutek sprzeciwu społecznego. Trzy lokalne stowarzyszenia:  Szeskie Wzgórza, Rozwoju wsi Cichy oraz Partnerstwo Dzikie Mazury gromadzące ludzi z regionu oraz z całej Polski, próbują uchronić dęby przed wycinką. Jedyną możliwością, aby decyzja o wycince została cofnięta jest ich konserwacja, by drzewa nie stwarzały zagrożenia, ale na te zabiegi mieszkańcy i stowarzyszenia muszą uzbierać pieniądze sami. Czasu jest niewiele, ponieważ takie zabiegi trzeba wykonać do końca listopada. Koszt konserwacji dębów wyceniono na 25 tys. zł. Warto podkreślić, że jest to jednorazowy wydatek zapewniający zachowanie w dobrym stanie drzewa na kilkadziesiąt lat. 

Pomóc można klikając tutaj >>STOP WYCINCE DĘBÓW! Stowarzyszenie Szeskie Wzgórza zbiera środki na konserwację zabytkowych dębów.  Chcesz abyśmy poruszyli ważny dla Ciebie temat? Napisz do nas!
redakcja@zolecka.pl 


dobry artykuł (17) słaby artykuł (1)

Wyślij do znajomego
E-mail:
Opis:
ANULUJ
WYŚLIJ

Komentarze (0)

Skomentuj

Nick: *
E-mail: *
Treść: *
* Pola obowiązkowe

Proszę podać powód zgłoszenia

Najnowsze galerie
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Cinema Lumiere
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł  1.    21.09 Sobota

   Godziny seansów
  2.    22.09 Niedziela

   Godziny seansów
  3.    23.09 Poniedziałek

   Godziny seansów

  Zwiń moduł

  Newsletter
  • Ustawienia

  • Przenieś

  • Usuń moduł

  Dołącz do grona osób, które chcą wiedzieć, co nowego dzieje się w naszym mieście:-)

  Wystarczy, że wpiszesz swojego e-maila poniżej:

  Zwiń moduł

  Informacja!

  Szanowny Czytelniku!

  Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały informacyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności lub poprzez kontakt z nami.

  Przez dalsze korzystanie z serwisu, bez zmiany ustawień w naszej polityce prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych wyłącznie dla portalu zolecka.pl. Nie powierzamy Twoich danych innym firmom. Dla Ciebie oznacza to przede wszystkim, że reklamy widoczne na naszych serwisach będą dostosowane do Twoich zainteresowań, a nie np. losowe lub widoczne dla wszystkich. Zainteresowania te poznamy m.in. w oparciu o analizę śladów, które pozostawiasz w trakcie ruchu po stronach internetowych automatycznie w ramach tzw. plików Cookies. Pamiętaj jednak, że powyższą zgodę możesz zawsze cofnąć. Możesz również zawsze zmienić ustawienia cookies, tak aby nie zapisywały Twoich śladów (więcej informacji w polityce prywatności).

  POLITYKA PRYWATNOŚCI