Zgłaszanie błędu

Pomóż nam w ulepszaniu funkcji portalu.

Uzupełnij poniższy formularz, abyśmy mogli szybciej poprawić błędy.

Zgłoś błąd
Poprzedni artykuł Następny artykuł

DK65. Nie będzie ścieżek pieszo-rowerowych

DK65. Nie będzie ścieżek pieszo-rowerowych
Protestujący dzisiaj, 14 marca, domagali się uwzględnienia w planowanej przebudowie drogi krajowej DK65 ciągu pieszo-rowerowego, który zapewni mieszkańcom okolicznych miejscowości bezpieczne dojścia m.in. na przystanki autobusowe.

Protest został zorganizowany przez radną Alicję Stefanowską oraz wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Olecku Wiolettę Żukowską. Przez dwie godziny mieszkańcy protestowali w dwóch miejscowościach (Gąskach i Kukowie) na trasie Olecko-Ełk, domagając się uwzględnienia w projekcie planowanej przebudowy drogi DK65 ciągów pieszo-rowerowych, które zapewnią mieszkańcom bezpieczeństwo przemieszczania się.

⎼Protestujemy ze względu na bezpieczeństwo, nie tylko mieszkańców Kukowa, ale także mieszkańców gminy Olecko. Zależy nam na bezpieczeństwie dzieci, które muszą poboczem tej drogi dojść do autobusu szkolnego, często przechodząc między przejeżdżającymi samochodami i tirami. Protestujemy także ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, którzy dochodzą poboczem do okolicznych zakładów pracy ⎼ mówi portalowi zolecka.pl protestująca w Kukowie Wioletta Żukowska.

GDDKiA twierdzi, że uwzględniła w dokumentacji rozbudowy drogi krajowej nr 65 wszystkie wnioski samorządów oraz mieszkańców, które dotyczyły poprawy bezpieczeństwa poprzez planowaną budowę ciągów pieszych i rowerowych na odcinkach, gdzie jest to uzasadnione natężeniem ruchu mieszkańców sąsiadujących z drogą krajową.  

⎼Budowa ścieżek rowerowych na pozostałych wnioskowanych przez władze samorządowe odcinkach podyktowana jest potrzebami obsługi ruchu turystycznego, a w szczególności zapewnieniem ciągłości planowanego szlaku rowerowego Green Velo. Te wnioski nie zostały przez nas uwzględnione, GDDKiA nie jest instytucją realizującą projekty związane z obsługą ruchu turystycznego. Możemy ewentualnie włączyć się w takie działanie jedynie wtedy, gdy szlaki turystyczne przecinają się z drogami krajowymi, jak to ma miejsce w przypadku Mazurskiej Pętli Rowerowej ⎼ informuje Karol Głębocki, specjalista ds. komunikacji społecznej GDDKiA w Olsztynie.

Dodatkowo protestujący mieszkańcy Gąsek domagają się także uwzględnienia podczas modernizacji drogi oprócz ciągów pieszo-rowerowy także kanalizacji deszczowej. O informację również w tej sprawie poprosiliśmy GDDKiA. Okazuje się, że kanalizacja deszczowa drogi jest drogą inwestycją, przekraczającą możliwości budżetowe GDDKiA przewidziane na modernizację drogi, a GDDKiA już w czasie projektowania zwracała uwagę na jej konieczność w tej miejscowości.  ⎼Wielokrotnie podkreślaliśmy w korespondencji z władzami gminy, że w Gąskach konieczna jest przede wszystkim budowa kanalizacji deszczowej w całej miejscowości, co już należy do zadań gminy. Sama kanalizacja deszczowa wzdłuż drogi krajowej nie rozwiąże problemu wód opadowych w Gąskach. Obecnie woda opadowa spływa na drogę z terenu wsi niszcząc jej nawierzchnię. Do tej pory nie ma reakcji gminy Olecko na nasze wnioski o budowę kanalizacji deszczowej Gąsek ⎼ wyjaśnia Karol Głębocki, specjalista ds. komunikacji społecznej GDDKiA w Olsztynie.

W ramach umowy zawartej z biurem projektowym realizującym projekt rozbudowy drogi DK65 projektowana jest obwodnica miejscowości Gąski.
Jak tłumaczy Głębocki, celem budowy obwodnicy jest wyprowadzenie uciążliwego i niebezpiecznego dla mieszkańców Gąsek ruchu tranzytowego, poza obszar zabudowy mieszkaniowej. Po oddaniu do użytkowania obwodnicy, przez Gąski będą poruszały się nieliczne pojazdy w ruchu lokalnym. W związku z tym GDDKiA nie widzi uzasadnienia dla rozbudowy chodników oraz budowy ścieżki rowerowej w Gąskach.

Przetarg na przebudowę drogi GDDKiA planuje ogłosić w II kwartale 2019 roku.

Zobacz także Nie podoba się im projekt przebudowy drogi. Będą protestować na trasie Olecko-Ełk


dobry artykuł (4) słaby artykuł (0)

Wyślij do znajomego
E-mail:
Opis:
ANULUJ
WYŚLIJ

Komentarze (0)

Skomentuj

Nick: *
E-mail: *
Treść: *
* Pola obowiązkowe

Proszę podać powód zgłoszenia

Najnowsze galerie
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Cinema Lumiere
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł  1.    26.05 Niedziela

   Godziny seansów
  2.    27.05 Poniedziałek

   Godziny seansów
  3.    28.05 Wtorek

   Godziny seansów

  Zwiń moduł

  Newsletter
  • Ustawienia

  • Przenieś

  • Usuń moduł

  Dołącz do grona osób, które chcą wiedzieć, co nowego dzieje się w naszym mieście:-)

  Wystarczy, że wpiszesz swojego e-maila poniżej:

  Zwiń moduł

  Informacja!

  Szanowny Czytelniku!

  Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały informacyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności lub poprzez kontakt z nami.

  Przez dalsze korzystanie z serwisu, bez zmiany ustawień w naszej polityce prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych wyłącznie dla portalu zolecka.pl. Nie powierzamy Twoich danych innym firmom. Dla Ciebie oznacza to przede wszystkim, że reklamy widoczne na naszych serwisach będą dostosowane do Twoich zainteresowań, a nie np. losowe lub widoczne dla wszystkich. Zainteresowania te poznamy m.in. w oparciu o analizę śladów, które pozostawiasz w trakcie ruchu po stronach internetowych automatycznie w ramach tzw. plików Cookies. Pamiętaj jednak, że powyższą zgodę możesz zawsze cofnąć. Możesz również zawsze zmienić ustawienia cookies, tak aby nie zapisywały Twoich śladów (więcej informacji w polityce prywatności).

  POLITYKA PRYWATNOŚCI