Zgłaszanie błędu

Pomóż nam w ulepszaniu funkcji portalu.

Uzupełnij poniższy formularz, abyśmy mogli szybciej poprawić błędy.

Zgłoś błąd
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Karetka bez sprzętu to tylko samochód... Ruszyła zbiórka na wyposażenie oleckiego ambulansu!

Karetka bez sprzętu to tylko samochód... Ruszyła zbiórka na...

24 listopada 2018 roku jedna z karetek z oleckiego szpitala jadąc prawidłowo zderzyła się z autem, które wpadło w poślizg. Uszkodzona karetka już wróciła z serwisu, a w szpitalu zapadła decyzja o zakupie nowego pojazdu. Niestety bez wyposażenia, które jest niezbędne, by karetka spełniała swoją podstawową funkcję. Każdy z nas może pomóc, by w ambulansie pojawił się sprzęt do ratowania zdrowia i życia.

O sprawie rozbitej karetek w oleckim szpitalu pisaliśmy już kilka razy: 

Czołowe zderzenie z karetką! Poszkodowana matka z dzieckiem >>

Rozbita olecka karetka nadal w warsztacie. Jej naprawa pochłonie ponad 100 tysięcy złotych >>

Olecki szpital będzie miał nową karetkę. Ogłoszono przetarg na zakup nowoczesnego ambulansu >>

Na stronie siepomaga.pl ruszyła zbiórka środków na wyposażenie oleckiej karetki. Koszt sprzętu, który potrzebny jest w pojeździe jest zbliżony do kosztu samego samochodu.

"Wszystko związane jest z drogimi medycznymi atestami oraz wymaganiami Narodowego Funduszu Zdrowia stawianym Zespołom Ratownictwa Medycznego.

Do najpotrzebniejszych należą:

- defibrylator z rejestratorem rytmu i danych, monitorem kardiologicznym, kardiostymulatorem zewnętrznym oraz kilkoma innymi funkcjami - szcunkowa wartość - 95 000 zł,
- urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej - szacunkowa wartość - 63 000 zł,
- respirator transportowy - szacunkowa wartość -28 000 zł,
- urządzenie do uzyskania dostępu doszpikowego - szacunkowa wartość - 4 500 zł,
- ssak akumulatorowy - 3 800 zł,
- termometr do pomiaru temperatury głębokiej - 1 750 zł,
- czujnik CO - 1 000 zł,
- krzesełko kardiologiczne - 3 000 zł" - czytamy na stronie zbiórki.

W sumie potrzeba 200 tysięcy złotych. Początek zbiórki nie jest obiecujący, bowiem do tej pory wpłat dokonało 20 osób na kwotę niespełna 2 tysięcy złotych. To niecały procent potrzebnych środków... A warto pamiętać o jednej kwestii, którą podnoszą ratownicy.

Organizatorzy podkreślają, że przeważnie takie zbiórki mają na celu pomoc jednej osobie, rodzinie lub nielicznej grupie. Ta jest inna, bowiem karetka może przyczynić się do uratowania tysiąca osób. "Nasze karetki wyjeżdżają do zdarzeń ponad 3100 razy rocznie, czyli średnio co 2 h ktoś potrzebuje pomocy. W trakcie pracowitego dyżuru wiąże się to z przebyciem kilkuset kilometrów dziennie przez każdy z naszych zespołów. To nie tylko ilość realizowanych zdarzeń o tym decyduje, ale również odległość pokonywana podczas transportu pacjentów do szpitali w Olecku, Ełku, Suwałkach, a czasami również Białymstoku czy Olsztynie" - piszą ratownicy medyczni.

Przypomnijmy, że wpłat można dokonywać za pośrednictwem strony siepomaga.pl - KLIKNIJ!


dobry artykuł (7) słaby artykuł (0)

Wyślij do znajomego
E-mail:
Opis:
ANULUJ
WYŚLIJ

Komentarze (2)

Olga M.
Olga M.

13-05-2019 • 16:27

4 2
Do pani/pana poniżej. Ta karetka jeździ i ratuje życie ludziom. Po co wyciągać z niej sprzęt do nowej? Gdzie tu logika?
Zgłoś

rat med

13-05-2019 • 13:10

9 4
Witam! Z tego co wiem to ambulans był rozbity a nie spłonął, ale co się stało ze sprzętem który był w kartce? Przecież można go przełożyć do nowego samochodu.
Obawiam się że całość "szlachetnej akcji zbiórki" jest tylko przykrywką dla zakupu wyposażenia sprzętu do niedawno przejęte stacji w Wydminach, kosztem utraty stacji przez Pogotowie w Giżycku, która zapewne ma wyposażenie starsze, a każdy chciałby pracować na nowym.
Oleckie ZRM szczycące się najnowszym wyposażenia, nagle zbiera na nowy sprzęt i od 1 kwietnia 2019r przejmuje stację w Wydminach. Za dużo przypadków jak na tak krótki okres czasu.
Zgłoś

Skomentuj

Nick: *
E-mail: *
Treść: *
* Pola obowiązkowe

Proszę podać powód zgłoszenia

Najnowsze galerie
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Cinema Lumiere
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł  1.    21.08 Środa

   Godziny seansów
  2.    22.08 Czwartek

   Godziny seansów
  3.    23.08 Piątek

   Godziny seansów

  Zwiń moduł

  Newsletter
  • Ustawienia

  • Przenieś

  • Usuń moduł

  Dołącz do grona osób, które chcą wiedzieć, co nowego dzieje się w naszym mieście:-)

  Wystarczy, że wpiszesz swojego e-maila poniżej:

  Zwiń moduł

  Informacja!

  Szanowny Czytelniku!

  Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały informacyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności lub poprzez kontakt z nami.

  Przez dalsze korzystanie z serwisu, bez zmiany ustawień w naszej polityce prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych wyłącznie dla portalu zolecka.pl. Nie powierzamy Twoich danych innym firmom. Dla Ciebie oznacza to przede wszystkim, że reklamy widoczne na naszych serwisach będą dostosowane do Twoich zainteresowań, a nie np. losowe lub widoczne dla wszystkich. Zainteresowania te poznamy m.in. w oparciu o analizę śladów, które pozostawiasz w trakcie ruchu po stronach internetowych automatycznie w ramach tzw. plików Cookies. Pamiętaj jednak, że powyższą zgodę możesz zawsze cofnąć. Możesz również zawsze zmienić ustawienia cookies, tak aby nie zapisywały Twoich śladów (więcej informacji w polityce prywatności).

  POLITYKA PRYWATNOŚCI