Zgłaszanie błędu

Pomóż nam w ulepszaniu funkcji portalu.

Uzupełnij poniższy formularz, abyśmy mogli szybciej poprawić błędy.

Zgłoś błąd
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Mieszkańcy składają skargę na sposób podejmowania decyzji „O nas bez nas”

Mieszkańcy składają skargę na sposób podejmowania decyzji „O nas...
20 września do Urzędu Miejskiego w Olecku wpłynęła skarga na sposób zatwierdzania projektu zagospodarowania terenu. Mieszkańcy proszą o ponowną konsultację z nimi w tej sprawie. 

Mieszkańcy ul. Orzeszkowej nie zgadzają się z planami modernizacji stawu i terenu przyległego znajdującego się przy ich ulicy. Jak czytamy w złożonej w Urzędzie Miejskim skardze „(...) popieramy projekt zagospodarowania zieleni wokół stawu, a jedynie protestujemy przeciwko ustawieniu altanek, a w szczególności stołów tzw. rekreacyjnych - zupełnie nie rozumiemy jakiej rekreacji mają one służyć”. Mieszkańcy twierdzą, że takie elementy architektury będą sprzyjały i zachęcały do alkoholowych spotkań w tym miejscu.  

Protestujący mieszkańcy uważają, że drugie spotkanie konsultacyjne w tej sprawie zostało zorganizowane „(...) w miejscu i czasie, które odpowiadało władzom miasta, a nie mieszkańcom. Od razu po przyjściu na to spotkanie mieszkańcy terenu wokół stawu, odnieśli wrażenie, że sprawa jest już rozstrzygnięta na ich niekorzyść, a urzędnicy postanowili za wszelką cenę przeforsować swój zamysł”. 

Podpisani pod petycją mieszkańcy uważają, że już teraz sprzątają po imprezach alkoholowych, które mają miejsce w okolicy stawu.  „(...) na zebraniu obecny był między innymi był radny Miłun, który wspomniał iż inwestycja ma być dla mieszkańców. Tym bardziej nie może być przeciw mieszkańcom, którzy wokół niej będą mieszkać, spać, codziennie przechodzić i przejeżdżać. Mieszkańcom, którzy cały czas dbają o porządek wokół stawu m.in. zbierając puste i pobite butelki, wyciągając śmieci ze stawu, podlewając rośliny i alarmując policję o zaistniałych incydentach alkoholowych. Aczkolwiek, interwencje policyjne w tym rejonie, to istna kpina” - wyjaśniają w piśmie mieszkańcy ul. Orzeszkowej.  

Skwer przy ul. Orzeszkowej zostanie zmodernizowany z projektu "Zwiększenie ochrony bioróżnorodności na obszarze miasta Olecko". Olecki wniosek uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Z projektu wpłynie 2 mln złotych na zadbanie o tereny zielone w naszym mieście i pielęgnacje obszarów, gdzie występują najróżniejsze gatunki ptaków, ssaków i płazów.

Mieszkańcy pytają Burmistrza „Dlaczego więc, jeśli nie chcemy pewnych elementów tej inwestycji (altany, pomosty i stoły rekreacyjne), bo uważamy, że nie poprawi to w żadne sposób atrakcyjności osiedla, a wręcz przeciwnie, przyciągnie margines społeczny, na siłę próbuje się przekonać nas o wspaniałości i potrzebie tych budowli?”

W tej sprawie skontaktowaliśmy się, z prośbą o wyjaśnienia, z Urzędem Miasta. W odpowiedzi dostaliśmy potwierdzenie sprzeciwu wyrażonego przez mieszkańców, ale też informację o podjętych dalszych decyzjach, które zapadły po dwóch spotkaniach konsultacyjnych. Pierwszym zorganizowanym w niezbyt sprzyjających warunkach atmosferycznych i drugim, które odbyło się w Liceum Ogólnokształcącym. Podczas rozmów w LO "przegłosowany został pomysł, żeby teren zagospodarować zgodnie z projektem ale pod pewnymi warunkami. Obszar sporny zostanie objęty monitoringiem miejskim, dzięki czemu przez rok od realizacji projektu będziemy mogli sprawdzać czy zarzuty mieszkańców były uzasadnione. Jeżeli obawy się potwierdzą, zdemontujemy sporne elementy i przeniesiemy w takie miejsce, gdzie nie będą budzić społecznego oporu. Niestety, może się to wiązać z koniecznością zwrotu części dotacji wraz z odsetkami z powodu niezachowania trwałości projektu". 

Jednocześnie Urząd odrzuca zarzuty o braku konsultacji, powołując się m.in. na informowanie mieszkańców za pośrednictwem m.in. mediów o planach i szukaniu możliwości sfinansowania tej i innych inwestycji na terenach zielonych. Ratusz prosi też o danie szansy sobie i Olecku na to, było piękniej i mieszkało się przyjemniej oraz o to, by pewnie pomysły nie były torpedowane przez to, że nie podobają się grupce osób, gdy wiele innych popiera realizację projektu.  

Więcej o projekcie modernizacji terenów zielonych w Olecku pisaliśmy tutaj >>dobry artykuł (5) słaby artykuł (0)

Wyślij do znajomego
E-mail:
Opis:
ANULUJ
WYŚLIJ

Komentarze (1)

Obserwator

06-10-2019 • 05:55

1 0
Założyć monitoring i po sprawie
Zgłoś

Skomentuj

Nick: *
E-mail: *
Treść: *
* Pola obowiązkowe

Proszę podać powód zgłoszenia

Najnowsze galerie
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Cinema Lumiere
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł  1.    20.10 Niedziela

   Godziny seansów
  2.    21.10 Poniedziałek

   Godziny seansów
  3.    22.10 Wtorek

   Godziny seansów

  Zwiń moduł

  Newsletter
  • Ustawienia

  • Przenieś

  • Usuń moduł

  Dołącz do grona osób, które chcą wiedzieć, co nowego dzieje się w naszym mieście:-)

  Wystarczy, że wpiszesz swojego e-maila poniżej:

  Zwiń moduł

  Informacja!

  Szanowny Czytelniku!

  Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały informacyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności lub poprzez kontakt z nami.

  Przez dalsze korzystanie z serwisu, bez zmiany ustawień w naszej polityce prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych wyłącznie dla portalu zolecka.pl. Nie powierzamy Twoich danych innym firmom. Dla Ciebie oznacza to przede wszystkim, że reklamy widoczne na naszych serwisach będą dostosowane do Twoich zainteresowań, a nie np. losowe lub widoczne dla wszystkich. Zainteresowania te poznamy m.in. w oparciu o analizę śladów, które pozostawiasz w trakcie ruchu po stronach internetowych automatycznie w ramach tzw. plików Cookies. Pamiętaj jednak, że powyższą zgodę możesz zawsze cofnąć. Możesz również zawsze zmienić ustawienia cookies, tak aby nie zapisywały Twoich śladów (więcej informacji w polityce prywatności).

  POLITYKA PRYWATNOŚCI