Zgłaszanie błędu

Pomóż nam w ulepszaniu funkcji portalu.

Uzupełnij poniższy formularz, abyśmy mogli szybciej poprawić błędy.

Zgłoś błąd
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Nie da się jeździć? Śnieg może leżeć nieruszony nawet do 8 godzin!

Nie da się jeździć? Śnieg może leżeć nieruszony nawet do 8 godzin!
Zima po raz kolejny postanowiła przykryć Olecko śnieżną pierzyną, co raczej nie ucieszyło ani kierowców, ani pieszych, ani osób odpowiedzialnych za odśnieżanie. W poniedziałkowy ranek trudno było się poruszać zarówno po mieście jak i poza Oleckiem. Warto wiedzieć, że śnieg na niektórych ulicach może leżeć nawet przez 8 godzin zanim zostanie usunięty. Na innych aż 16 godzin po ustaniu opadów. Tak wynika z umów.

Powiatowy Zarząd Dróg w Olecku zarządza 104,251 km dróg powiatowych poza miastem. Ulice powiatowe (ok. 13 km) na terenie miasta na zlecenie PZD, utrzymuje Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z.o.o z Olecka. Dodatkowo PZD w razie potrzeby wspierają dwie firmy zewnętrzne, które dysponują kilkoma pługami i jedną piaskarką.

Wiadomo, że z powodu niewystarczających środków finansowych działania koncentrują się na zapewnieniu przejezdności poprzez odśnieżanie i posypywanie tych fragmentów, które decydują o możliwości ruchu. Większość dróg w Olecku należy do IV standardu (I, II i III dotyczy autostrad, dróg krajowych i wojewódzkich; IV standard oznacza drogi o sporym natężeniu ruchu oraz te, którymi odbywa się dowóz dzieci do szkół), a to powoduje, że po ustaniu opadów luźny śnieg może zalegać na drodze do 8 godzin, podobnie jak gołoledź i lodowica, a śliskość pośniegowa - do 10 godzin. Na trasie dopuszcza się ponadto występowanie warstwy zajeżdżonego śniegu i języków śnieżnych. Zaspy powinny być usunięte w ciągu 8 godzin. Także do 8 godzin dopuszcza się przerwy w komunikacji. Sporo, długo, ale... może trzeba się cieszyć z tego, co jest, bo na drogach V i VI standardu (pozostałe drogi zarządzane przez PZD należą do tych standardów) jest jeszcze gorzej. Dopuszczalny jest jeden pas ruchu z miejscami do wymijania, gołoledź ma nawet 8 godzin na przetrwanie, a śliskość pośniegowa może występować i występować. Śnieg może leżeć do 16 godzin, a zaspy nawet do 24 godzin (także do 24 godzin dopuszcza się przerwy w komunikacji).  

Środki jakimi dysponuje PZD nie pozwalają podobno na zapewnienie „czarnych" dróg zimą. PZD ma obowiązek jedynie łagodzić skutki opadów i zapewniać w miarę bezpieczny przejazd. Dlatego należy samemu zadbać o siebie na drodze, zachowując koncentrację, szczególną uwagę, rozwagę co do prędkości i manewrów na drodze w określonych warunkach.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, radny Dawid Bondarenko porównał powyższe czasy reakcji z wyznaczonymi w umowie z firmą Transport Ciężarowy Witkowski, która zajmuje się utrzymaniem dróg gminnych poza obszarem miasta. Tu standardy w przetargu określonym przez gminę są znaczeni wyższe. Firma ta ma 2 godziny od wystąpienia opadów śniegu na podjęcie działań.

Wydaje się, że w związku z takimi terminami na odśnieżanie dróg przez PZD warto byłoby poprosić śniegowe chmury, by nadciągały nad Olecko wieczorami. Może gdyby śnieg spadł tak między 21:00 a 22:00, to rano nie trzeba byłoby się zastanawiać czy nie wymieniać szybko opon na płozy...dobry artykuł (11) słaby artykuł (0)

Wyślij do znajomego
E-mail:
Opis:
ANULUJ
WYŚLIJ

Komentarze (4)

Saneczki

05-02-2019 • 13:06

3 0
To jest śmieszne.. W przy rondzie mało co nie straciłam zderzaka a jechałam.... Toczył się mój samochód.. Śnieg leży.. Ma wakacje w Olecku.. A poza miastem niby odśnieżanie powinno być o ile jeździ autobus który dowodzi dzieci... I piaskarki jedzie o 12.00a nie przed 8.00jak jedzie ten szkolny autobus. Ponadto dziwne że jedzie plugiem spycha a sypnac nie sypie choć cała zasypana..... Olecko.. Kolejny raz zima zaskoczyła... Kto mógl przewidzieć, że zima może sypać śnieg....
Zgłoś

Amii

05-02-2019 • 09:18

4 0
Widok powtarzający się pług w górze a sól na śnieg. Jaka porażka. Co za firma to robi widzę to już kolejny raz
Zgłoś

Dawid

05-02-2019 • 09:17

5 0
8 16 a zaspy nawet do 24h?ku...kto chory stworzył ta umowe....zyjemy w jakims chorym naprawde miescie bo nie dosc ze w kraju to i w miescie...l
Kiedys noe bylo tyle sprzetu do odsniezania i se radzili lepiej teraz gdy On jest nie radza
....normalnie smieszne az zalosne...
Zgłoś

Oleczczanin

05-02-2019 • 07:04

11 0
Przy każdych opadach reguła tych 8, 10 czy nawet 16 godzin w olecku nie obowiązuje, po tygodniu bez opadów na drogach zalega śnieg i lód. Niekiedy do pracy Poza miastem lepiej chodzić pieszo 10 km niż jeździć samochodem, przynajmniej będzie bezpieczniej patrząc na to jak służby dbają o stan dróg. Tragedia, nigdzie w Polsce nie widziałem tak tragicznego stanu dróg!
Zgłoś

Skomentuj

Nick: *
E-mail: *
Treść: *
* Pola obowiązkowe

Proszę podać powód zgłoszenia

Najnowsze galerie
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Cinema Lumiere
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł  1.    21.08 Środa

   Godziny seansów
  2.    22.08 Czwartek

   Godziny seansów
  3.    23.08 Piątek

   Godziny seansów

  Zwiń moduł

  Newsletter
  • Ustawienia

  • Przenieś

  • Usuń moduł

  Dołącz do grona osób, które chcą wiedzieć, co nowego dzieje się w naszym mieście:-)

  Wystarczy, że wpiszesz swojego e-maila poniżej:

  Zwiń moduł

  Informacja!

  Szanowny Czytelniku!

  Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały informacyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności lub poprzez kontakt z nami.

  Przez dalsze korzystanie z serwisu, bez zmiany ustawień w naszej polityce prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych wyłącznie dla portalu zolecka.pl. Nie powierzamy Twoich danych innym firmom. Dla Ciebie oznacza to przede wszystkim, że reklamy widoczne na naszych serwisach będą dostosowane do Twoich zainteresowań, a nie np. losowe lub widoczne dla wszystkich. Zainteresowania te poznamy m.in. w oparciu o analizę śladów, które pozostawiasz w trakcie ruchu po stronach internetowych automatycznie w ramach tzw. plików Cookies. Pamiętaj jednak, że powyższą zgodę możesz zawsze cofnąć. Możesz również zawsze zmienić ustawienia cookies, tak aby nie zapisywały Twoich śladów (więcej informacji w polityce prywatności).

  POLITYKA PRYWATNOŚCI