Zgłaszanie błędu

Pomóż nam w ulepszaniu funkcji portalu.

Uzupełnij poniższy formularz, abyśmy mogli szybciej poprawić błędy.

Zgłoś błąd
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Odór się nie zwiększy, a mieszkańcy będą bezpieczni? Ważna decyzja burmistrza

Odór się nie zwiększy, a mieszkańcy będą bezpieczni? Ważna decyzja...
Burmistrz Olecka Karol Sobczak wydał odmowną decyzję w sprawie rozbudowy fermy hodowlanej norek istniejącej w Kukowie. Mieszkańcom miejscowości taki ,,wyrok" w sprawie może się podobać.

Burmistrz, wydając swoją odmowną decyzję (19 grudnia), powołał się na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i uznał, że nie ma miejsca na to, by ferma w Kukowie mogła być większa niż jest obecnie. Planowana inwestycja znajduje się na Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Legi oraz w korytarzu ekologicznym Pojezierza Ełckiego.  

Rozrost fermy stanowiłoby jeszcze większy problem dla mieszkańców Kukowa. Już przed podjęciem decyzji przez burmistrza większość głośno protestowała przeciwko inwestycji, wskazując na wzrost skali istniejących już niedogodności - nieprzyjemnych zapachów, ucieczek norek z hodowli i ataków na drób miejscowych gospodarzy. Wykazali także, że jedno ze zwierząt „na gigancie" zaatakowało mężczyznę, dla którego nieoczekiwane spotkanie skończyło się wizytą lekarską.

Decyzja Karola Sobczaka nie zamyka ostatecznie sprawy. Inwestor, czyli właściciel fermy, może zaskarżyć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i nadać wydarzeniom dalszy bieg. Obecnie na przedmiotowej działce inwestor prowadzi hodowlę norek w liczbie 24 000 sztuk, a w ramach planowanej inwestycji planowane jest powiększenie hodowli do 80 000 sztuk. W uzasadnieniu decyzji znajduje się także obszerny akapit dotyczący sposobu zabijania i skórowania norek w miejscu hodowli w Kukowie... 

„Ze względu na fakt, że ludzie przebywający w bliskiej odległości od planowanej hodowli będą w sposób ciągły narażeni na uciążliwości odorowe, których wpływ na człowieka nie został do końca rozpoznany tut. organ jest zobowiązany do zastosowania zasady przezorności, zgodnie z którą powinien przewidzieć wszelkie następstwa i skutki ingerencji w środowisko już na wczesnym etapie planowania inwestycji. Powyższe potwierdzają pisma mieszkańców, którzy już teraz narzekają na uciążliwości zapachowe pochodzące z istniejącej fermy w obsadzie mniejszej niż planowana" - czytamy w wydanym uzasadnieniu decyzji dotyczącym tej inwestycji. 

Sprawa fermy norek to kolejna po zmaganiach z hodowcą trzody chlewnej - także w Kukowie - odsłona walki z inwestorami, których działania mogą mocno odbić się na lokalnej społeczności, środowisku w okolicach, a może i w samym Olecku. Również w Kukowie planowana jest budowa kurnika o powierzchni około 2 600 m2, w tym 2 400 m2 stanowić będzie powierzchnia hodowlana. 

Z decyzją oraz jej uzasadnieniem można zapoznać się w tym miejscu >>

Źr. BIP UM Olecko

dobry artykuł (5) słaby artykuł (0)

Wyślij do znajomego
E-mail:
Opis:
ANULUJ
WYŚLIJ

Komentarze (0)

Skomentuj

Nick: *
E-mail: *
Treść: *
* Pola obowiązkowe

Proszę podać powód zgłoszenia

Najnowsze galerie
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Cinema Lumiere
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł  1.    21.08 Środa

   Godziny seansów
  2.    22.08 Czwartek

   Godziny seansów
  3.    23.08 Piątek

   Godziny seansów

  Zwiń moduł

  Newsletter
  • Ustawienia

  • Przenieś

  • Usuń moduł

  Dołącz do grona osób, które chcą wiedzieć, co nowego dzieje się w naszym mieście:-)

  Wystarczy, że wpiszesz swojego e-maila poniżej:

  Zwiń moduł

  Informacja!

  Szanowny Czytelniku!

  Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały informacyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności lub poprzez kontakt z nami.

  Przez dalsze korzystanie z serwisu, bez zmiany ustawień w naszej polityce prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych wyłącznie dla portalu zolecka.pl. Nie powierzamy Twoich danych innym firmom. Dla Ciebie oznacza to przede wszystkim, że reklamy widoczne na naszych serwisach będą dostosowane do Twoich zainteresowań, a nie np. losowe lub widoczne dla wszystkich. Zainteresowania te poznamy m.in. w oparciu o analizę śladów, które pozostawiasz w trakcie ruchu po stronach internetowych automatycznie w ramach tzw. plików Cookies. Pamiętaj jednak, że powyższą zgodę możesz zawsze cofnąć. Możesz również zawsze zmienić ustawienia cookies, tak aby nie zapisywały Twoich śladów (więcej informacji w polityce prywatności).

  POLITYKA PRYWATNOŚCI