Zgłaszanie błędu

Pomóż nam w ulepszaniu funkcji portalu.

Uzupełnij poniższy formularz, abyśmy mogli szybciej poprawić błędy.

Zgłoś błąd
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Są pierwsze wnioski z kontroli w MOPS po śmierci Blanki. Burmistrz wydał oświadczenie

Są pierwsze wnioski z kontroli w MOPS po śmierci Blanki. Burmistrz wydał...
Po zabójstwie 9-miesięcznej Blanki zleconych zostało szereg kontroli. Jedną z nich przeprowadzono w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Olecku. W piątek (5 lipca) burmistrz Olecka Karol Sobczak przedstawił jej wyniki.

Specjalnie powołana komisja przyglądała się procedurom i zachowaniu pracowników MOPS w sprawie nadzoru, którym objęta była rodzina Blanki.

Z ustaleń komisji wynika, że z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej już po tym, gdy dziewczynka została odebrana rodzicom, wypłynęła opinia, że mająca teraz zarzut zabójstwa matka Anna W. nie jest gotowa do ponownej opieki nad dzieckiem. Podkreślano co prawda, że kobieta poszła na terapię i stara się utrzymywać kontakt z będącą w rodzinie zastępczej Blanką, ale zaopiniowano, że jest za wcześnie, by dziewczynka wróciła na stałe pod jej opiekę.

MOPS dołączając tę opinię złożył 5 listopada 2018 roku do Sądu Rejonowego w Olecku wniosek o "zabezpieczenie dziecka poprzez umieszczenie go w rodzinie zastępczej o charakterze pogotowia opiekuńczego." Tego samego dnia Blanka trafiła do rodziny zastępczej. Dnia kolejnego wpłynęło zażalenie od Anny W., matki dziewczynki, ale zostało oddalone decyzją Sądu.

Czemu więc dziewczynka wróciła do matki, chociaż jeszcze 7 lutego 2019 roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wnosiło w Sądzie Rejonowym w Olecku o utrzymanie ograniczenia władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w zawodowej rodzinie zastępczej? Burmistrz Karol Sobczak podkreśla na podstawie ustaleń komisji, że nie wiadomo, dlaczego to nastąpiło. Dodał, że przedstawiciela MOPS nie było na na posiedzeniu Sądu, gdy zapadła decyzja i nie wniósł potem prośby o uzasadnienie postanowienia ani wyciąg z protokołu. Jednocześnie Karol Sobczak podkreślał podczas konferencji prasowej, że pracownik MOPS jeszcze tydzień przed śmiercią Blanki miał ją na rękach i nie zauważył żadnych niepokojących śladów na ciele dziecka i nie odnotował dziwnych zachowań. Te ustalenia przeczą powszechnej opinii, że Blanka była przez wiele miesięcy maltretowana i nikt tego nie zauważył.

"Wstępne wnioski są takie, że od października 2018 roku rodzina Blanki była objęta stałym nadzorem MOPS-u, zgodnie z dostępnymi notatkami pracowników społecznych kontakt odbywał się regularnie, wielokrotnie reagowano na zgłaszane sygnały, tak jak w listopadzie, gdy mieszkańcy poinformowali o dziwnym zachowaniu matki. Pracownicy MOPS z pomocą policji doprowadzili do jej odnalezienia i odebrania jej dziecka. Tylko ścisła współpraca między instytucjami daje szansę na to, by sytuacje tego typu nie miały miejsca. Praktyka pokazuje jednak,że ta współpraca jest utrudniona, nie zawsze funkcjonuje prawidłowo, głównie ze względu na obowiązujące przepisy. Nadmierna formalizacja kontaktów spowodowana przede wszystkim dbałością o przestrzeganie zapisów rozporządzenia o ochronie danych, w dużej mierze danych wrażliwych (RODO) doprowadza do administracyjnych absurdów i spowolnienia przepływu istotnych informacji" - czytamy w oświadczeniu burmistrza.

Kontrola w MOPS się nie zakończyła. Została wydłużona do 31 sierpnia i obejmie "całość działań MOPS w zakresie sprawowania opieki społecznej nad rodziną".

Warto dodać, że swoje śledztwo dotyczące działań podejmowanych nie tylko przez MOPS, ale i przez sąd, policję, kuratora i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku rozpoczęła Prokuratura Regionalna w Gdańsku.

Całe oświadczenie można przeczytać na stronie Urzędu Miejskiego >>

dobry artykuł (2) słaby artykuł (0)

Wyślij do znajomego
E-mail:
Opis:
ANULUJ
WYŚLIJ

Komentarze (0)

Skomentuj

Nick: *
E-mail: *
Treść: *
* Pola obowiązkowe

Proszę podać powód zgłoszenia

Najpopularniejsze aktualności
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Najnowsze galerie
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Cinema Lumiere
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł  1.    24.07 Środa

   Godziny seansów
  2.    25.07 Czwartek

   Godziny seansów
  3.    26.07 Piątek

   Godziny seansów

  Zwiń moduł

  Newsletter
  • Ustawienia

  • Przenieś

  • Usuń moduł

  Dołącz do grona osób, które chcą wiedzieć, co nowego dzieje się w naszym mieście:-)

  Wystarczy, że wpiszesz swojego e-maila poniżej:

  Zwiń moduł

  Informacja!

  Szanowny Czytelniku!

  Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały informacyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności lub poprzez kontakt z nami.

  Przez dalsze korzystanie z serwisu, bez zmiany ustawień w naszej polityce prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych wyłącznie dla portalu zolecka.pl. Nie powierzamy Twoich danych innym firmom. Dla Ciebie oznacza to przede wszystkim, że reklamy widoczne na naszych serwisach będą dostosowane do Twoich zainteresowań, a nie np. losowe lub widoczne dla wszystkich. Zainteresowania te poznamy m.in. w oparciu o analizę śladów, które pozostawiasz w trakcie ruchu po stronach internetowych automatycznie w ramach tzw. plików Cookies. Pamiętaj jednak, że powyższą zgodę możesz zawsze cofnąć. Możesz również zawsze zmienić ustawienia cookies, tak aby nie zapisywały Twoich śladów (więcej informacji w polityce prywatności).

  POLITYKA PRYWATNOŚCI