Zgłaszanie błędu

Pomóż nam w ulepszaniu funkcji portalu.

Uzupełnij poniższy formularz, abyśmy mogli szybciej poprawić błędy.

Zgłoś błąd
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Uczniom ma być lżej i lepiej. Zaostrzono też przepisy w kwestii bezpieczeństwa w szkole

Uczniom ma być lżej i lepiej. Zaostrzono też przepisy w kwestii...
Od 28 listopada w szkołach będą obowiązywały nowe przepisy BHP. Dzięki zmianom w rozporządzeniu uczniowie mają mieć lżej i być bezpieczniejsi w szkole.

W Dzienniku Ustaw pojawiło się znowelizowane rozporządzenie w kwestii bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. W przepisach znalazło się 9 zmian, które mają ułatwić dzieciom naukę.

I tak szkoły są zobowiązane do konstruowania planu lekcji tak, by uczniowie byli w miarę równo obciążeni w poszczególnych dniach tygodnia. Dyrektorzy muszą także uwzględniać możliwości psychofizyczne uczniów do podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia. Ponadto zarządzający szkołą lub placówką mają obowiązek poznania opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego w sprawie długości przerw, by np. jedną z nich wydłużyć, a tym samym umożliwić uczniom spożycie posiłków.

Co ciekawe w rozporządzeniu pojawił się także obowiązek nałożony na dyrektora, zmuszający go do zapewnienia uczniom miejsca na pozostawienie podręczników i przyborów szkolnych.

W zmienionych przepisach znalazł się także punkt, który dopuszcza przeprowadzenie prac remontowych, naprawczych lub instalacyjnych w czasie funkcjonowania szkoły lub placówki, ale prace te prowadzone mogą być tylko w razie konieczności i z zastosowaniem szczególnych środków ostrożności.

Rozporządzenie zobowiązuje również jak największą liczbę pracowników szkoły do przejścia szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Do tego pojawił się przepis, który nakazuje umieścić apteczkę w szkolnej świetlicy. Gdyby w szkole doszło do wypadku, to w nowym rozporządzeniu został określony termin na sporządzenie i doręczenie protokołu powypadkowego osobom uprawnionym do zaznajomienia się z materiałami postępowania powypadkowego. Teraz to 21 dni od dnia zakończenia postępowania powypadkowego, a doręczony powinien być niezwłocznie.

Nowe przepisy dotyczą też obowiązku rejestrowania wyjść grupowych uczniów, które nie są wycieczkami. W rejestrze muszą znaleźć się datę, miejsce i godzinę wyjścia lub zbiórki uczniów, cel lub program wyjścia, miejsce i godzinę powrotu, imiona i nazwiska opiekunów, liczbę uczniów oraz podpisy opiekunów i dyrektora.

Rozporządzenie wchodzi w życie 28 listopada. Jest w nim jednak przepis przejściowy, który pozwala szkołom i placówkom na dostosowanie się do wymagań w zakresie ustalenia długości przerw i przeszkolenia pracowników z udzielania pierwszej pomocy.

Źr.:PAP

dobry artykuł (4) słaby artykuł (0)

Wyślij do znajomego
E-mail:
Opis:
ANULUJ
WYŚLIJ

Komentarze (0)

Skomentuj

Nick: *
E-mail: *
Treść: *
* Pola obowiązkowe

Proszę podać powód zgłoszenia

Najpopularniejsze aktualności
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Najnowsze galerie
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Imprezy
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Cinema Lumiere
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł  1.    31.07 Sobota

   Godziny seansów
  2.    01.08 Niedziela

   Godziny seansów
  3.    02.08 Poniedziałek

   Godziny seansów

  Zwiń moduł

  Newsletter
  • Ustawienia

  • Przenieś

  • Usuń moduł

  Dołącz do grona osób, które chcą wiedzieć, co nowego dzieje się w naszym mieście:-)

  Wystarczy, że wpiszesz swojego e-maila poniżej:

  Zwiń moduł

  Informacja!

  Szanowny Czytelniku!

  Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały informacyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności lub poprzez kontakt z nami.

  Przez dalsze korzystanie z serwisu, bez zmiany ustawień w naszej polityce prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych wyłącznie dla portalu zolecka.pl. Nie powierzamy Twoich danych innym firmom. Dla Ciebie oznacza to przede wszystkim, że reklamy widoczne na naszych serwisach będą dostosowane do Twoich zainteresowań, a nie np. losowe lub widoczne dla wszystkich. Zainteresowania te poznamy m.in. w oparciu o analizę śladów, które pozostawiasz w trakcie ruchu po stronach internetowych automatycznie w ramach tzw. plików Cookies. Pamiętaj jednak, że powyższą zgodę możesz zawsze cofnąć. Możesz również zawsze zmienić ustawienia cookies, tak aby nie zapisywały Twoich śladów (więcej informacji w polityce prywatności).

  POLITYKA PRYWATNOŚCI