Zgłaszanie błędu

Pomóż nam w ulepszaniu funkcji portalu.

Uzupełnij poniższy formularz, abyśmy mogli szybciej poprawić błędy.

Zgłoś błąd
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Zapłaciła ponad pół miliona z budżetu gminy bez wiedzy burmistrza. Straciła stanowisko

Zapłaciła ponad pół miliona z budżetu gminy bez wiedzy burmistrza....
Podczas środowej sesji Rady Miejskiej w Olecku pod obrady oddano wniosek burmistrza Olecka, Karola Sobczaka w sprawie odwołania Skarbnika Gminy. Ostatecznie decyzją radnych Bożena Kozielska straciła stanowisko.

Wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej został 16 maja złożony do przewodniczącego Grzegorza Kłoczki przez burmistrza Olecka, Karola Sobczaka.

⎼Doszło do naruszenia prawa i to jest sytuacja niedopuszczalna na stanowisku skarbnika gminy. Ponadto ze względu na postawę, jaką prezentuje pani skarbnik, przy ciągłym oporze i kwestionowaniu moich decyzji, nie jestem w stanie realizować celu, jaki został przeze mnie założony i zadeklarowany wobec mieszkańców. Dlatego wnioskuję o odwołanie skarbnik gminy pani Bożeny Kozielskiej ⎼ powiedział podczas zwołanej sesji Rady Miejskiej burmistrz Karol Sobczak.

Sesję zwołano ostatecznie na 22 maja i na niej przegłosowano odwołanie Bożeny Kozielskiej z funkcji Skarbnika Gminy Olecko. Radni większością głosów (13 głosów ⎼ za, 5 ⎼ przeciw), zagłosowali za odwołaniem Kozielskiej z funkcji Skarbnika Gminy. 

W uzasadnieniu odwołania napisano: "Skarbnik Gminy - Pani Bożena Kozielska dokonała wydatkowania środków publicznych z naruszeniem przepisów dotyczących dokonywania poszczególnych rodzajów wydatków, czym dopuściła się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych".

Wiadomo, że chodzi m.in. o wykonanie 26 kwietnia 2019 roku przelewu kwoty 565.976.95 zł na podstawie faktury VAT nr 18/04/2019. Operacja ta nie była zatwierdzona wcześniej przez burmistrza. W drodze wyjaśnień i ustaleń odkryto, że Kozielska dokonywała wcześniej w podobny sposób także innych przelewów, nie wypełniając zapisów w ,,Instrukcji sporządzania, obiegu i kontroli dowodów księgowych" w urzędzie.

W uzasadnieniu czytamy także, że odwołana Skarbnik Gminy naruszyła dyscyplinę finansów publicznych, naraziła burmistrza na odpowiedzialność z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych, złamała wewnętrzną procedurę, która miała zapobiegać sytuacjom, gdy środki publiczne wypływałyby z jednostki na mocy niekontrolowanej decyzji jednej osoby uprawnionej do dysponowania nimi i przekroczyła swoje kompetencje.

Z uzasadnienia można ponadto dowiedzieć się, że współpraca burmistrza Karola Sobaczak z Bożeną Kozielską nie układała się satysfakcjonująco. "Podejmowane przez Burmistrza inicjatywy w zakresie zadań własnych gminy nie spotykały się z uznaniem Skarbnika. Dotyczyło to m.in. oddelegowania pracownika Urzędu do pracy w gminnej spółce i nawiązania współpracy w celu budowania oferty kulturalnej w Gminie. Pani Kozielska swoje stanowisko wyrażała w sposób lekceważący i arogancki w stosunku do pracodawcy. Swoim zachowaniem przekraczała granice dozwolonej krytyki pracodawcy. Jej opinie były dyktowane względami osobistymi, opierały się na nieuzasadnionych i gołosłownych plotkach oraz przejawiały się w formie obraźliwej napaści osobistej. W tym miejscu należy podkreślić, że tzw. „dozwolona krytyka” musi cechować się rzeczowością, rzetelnością, adekwatnością do konkretnych okoliczności faktycznych oraz odpowiednią formą. Podstawową cechą dozwolonej krytyki jest „dobra wiara” pracownika, czyli jego subiektywne przekonanie, że opiera krytykę na faktach zgodnych z prawdą (przy dochowaniu należytej staranności w ich sprawdzeniu) oraz działa w usprawiedliwionym interesie pracodawcy. Dodatkowo podczas cotygodniowych spotkań kierownictwa Urzędu Miejskiego w Olecku, Skarbnik kwestionowała kompetencje pozostałych współpracowników, bezpodstawnie zarzucając im popełnianie nadużyć i nieprawidłowości. Jej wypowiedzi były co najmniej niewłaściwe, a w niektórych miejscach miały charakter szykan. Brak im było właściwej powściągliwości, umiaru i odpowiedzialności za słowa" - czytamy w uzasadnieniu.

Kolejnym i ostatnim zarazem punktem, który znalazł się w uzasadnieniu jest brak w momencie powołania do pełnienia funkcji Skarbnika Gminy (głównego księgowego budżetu gminy) niezbędnych kwalifikacji przez Bożenę Kozielską. Chodzi o brak wyższego wykształcenia w momencie powołania i przez ponad rok pełnienia funkcji.

"Skarbnik był i jest osobą zatrudnioną w oparciu o powołanie a nie umowę o pracę, co wynikało z art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1593 ze zm.). Zgodnie z art. 3 ust. 4 pkt 2 tej ustawy, w brzmieniu na dzień powołania Pani Kozielskiej na stanowisko Skarbnika Gminy, pracownikiem samorządowym zatrudnionym na kierowniczym stanowisku urzędniczym mogła być osoba zatrudniana na podstawie art. 2 pkt 2-4, która spełniała wymagania określone w ust. 1 i ust. 3 pkt 2 i 3 oraz dodatkowo posiadała wykształcenie wyższe. Nie ma znaczenia, że Pani Kozielska spełniała wymagania z art. 45 ust. 2 pkt 4 z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. 2005 r. Nr 249, poz. 2104), obowiązującej w dniu powoływania skarbnika ustawy.Zgodnie bowiem z wyrokiem NSA z dnia 16 września 2009 r. II OSK 952/09, „regulacja w art. 3 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia
22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych wymagań w zakresie wyższego wykształcenia wyłącza stosowanie art. 45 ust. 2 pkt 4 ustawy o finansach publicznych z 2005 r.”. Powyższe oznacza, że zgodnie z prawem w 2007 r. na skarbnika można było powołać jedynie osobę z wyższym wykształceniem, którego Skarbnik w dniu powołania
nie posiadała. Tym samym, Pani Bożena Kozielska przez rok i cztery miesiące, tj. od dnia powoływania (od dnia 1 września 2007 r.) do dnia wejścia w życie nowej ustawy o pracownikach samorządowych (do dnia 1 stycznia 2009 r.) wykonywała funkcję
Skarbnika Gminy nie spełniając ustawowych wymagań do jej pełnienia - dowiadujemy się z uzasadnienia w sprawie odwołania Bożeny Kozielskiej. 

Skarbnik złożyła dziś rano zwolnienie lekarskie, poprosiła także na piśmie o zmianę terminu sesji, aby mieć możliwość wypowiedzenia się w swojej sprawie. Skarbnik nie otrzymała takiej możliwości.


dobry artykuł (15) słaby artykuł (4)

Wyślij do znajomego
E-mail:
Opis:
ANULUJ
WYŚLIJ

Komentarze (1)

B11

B11

23-05-2019 • 07:47

8 0
Po mroźnej zimie... powoli wychodzą, z zamrożonej ziemi ... "piękne kwiaty" posadzone w poprzednich latach... hmm a ile jeszcze ich tam głęboko się kryje... oby kiedyś dogrzane wiosennym słońcem ujrzały światło dzienne....
Zgłoś

Skomentuj

Nick: *
E-mail: *
Treść: *
* Pola obowiązkowe

Proszę podać powód zgłoszenia

Najnowsze galerie
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł

Zwiń moduł

Cinema Lumiere
 • Ustawienia

 • Przenieś

 • Usuń moduł  1.    21.09 Sobota

   Godziny seansów
  2.    22.09 Niedziela

   Godziny seansów
  3.    23.09 Poniedziałek

   Godziny seansów

  Zwiń moduł

  Newsletter
  • Ustawienia

  • Przenieś

  • Usuń moduł

  Dołącz do grona osób, które chcą wiedzieć, co nowego dzieje się w naszym mieście:-)

  Wystarczy, że wpiszesz swojego e-maila poniżej:

  Zwiń moduł

  Informacja!

  Szanowny Czytelniku!

  Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały informacyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności lub poprzez kontakt z nami.

  Przez dalsze korzystanie z serwisu, bez zmiany ustawień w naszej polityce prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych wyłącznie dla portalu zolecka.pl. Nie powierzamy Twoich danych innym firmom. Dla Ciebie oznacza to przede wszystkim, że reklamy widoczne na naszych serwisach będą dostosowane do Twoich zainteresowań, a nie np. losowe lub widoczne dla wszystkich. Zainteresowania te poznamy m.in. w oparciu o analizę śladów, które pozostawiasz w trakcie ruchu po stronach internetowych automatycznie w ramach tzw. plików Cookies. Pamiętaj jednak, że powyższą zgodę możesz zawsze cofnąć. Możesz również zawsze zmienić ustawienia cookies, tak aby nie zapisywały Twoich śladów (więcej informacji w polityce prywatności).

  POLITYKA PRYWATNOŚCI